Apkopojums par piedzīvoto Botsvānā
1) Labākā sezona ceļošanai - visas labas, ja esi gatavs tam, kas Tevi tur attiecīgi varētu sagaidīt. Mums kā reiz bija lietus sezona un šo laiku izvēlējāmies apzināti. Savi plusi un savi mīnusi. Liels pluss - maz tūristu un daudz dzīvniekus var redzēt visapkārt, ne tikai pie dzeršanas vietām. Tas šķiet dabiskāk. Jārēķinās tomēr ar to, ka ne visus iekārotos dzīvniekus ieraudzīsiet. Liels mīnuss - ne visi parki ir atvērti un izbraucami lietus sezonā. Bija dienas, kad visi mani plāni sabruka kā kāršu namiņi, tieši dēļ lietavām. Silti iesaku, pirms dodies ceļā, aizej līdz tūrisma informācijas birojam Maun vai Gaboronē un apvaicājies par esošo tābrīža situāciju. Ja mēs to būtu izdarījuši, tad atkristu vairāki simti lieki nobraukti kilometri.
2) Ceļot pašiem vai ar tūrfirmu. Hmm, nu es viennozīmīgi gribu tikai pati. Un Botsvāna ir gana piemērota arī Āfrikas iesācējam. Cilvēku nav daudz, jauki un izpalīdzīgi. Diedelēšana gandrīz nenotiek. Nemāku pateikt, kā tas ir tūrisma sezonā, bet tagad bija visas iespējas dabūt naktsmājas kur vajadzēja un kad vajadzēja, bez iepriekšējas rezervēšanas.
Ņemot vērā interneta ierobežoto piekļuvi, izmantojām OsmAnd aplikāciju, kurai internets nav nepieciešams. Tikai mājās savlaicīgi jāielādē attiecīgās valsts karte un vēlams atzīmēt sev interesējošās vietas, viesnīcas, benzīna uzpildes stacijas utt.
3) Nacionālie parki. Par Moremi NP nebiju tik lielā sajūsmā, ka būtu gribējusi. Uz Central Kalahari Game reserve netikām, jo tuksnesis bija izdomājis applūst. Tas man palika tāds mazais nepiepildītais sapnītis. Vismaz šai gada laikā nevienā parkā neprasija iepriekšēju rezervāciju. Pie visām ieejām varēja norēķināties ar bankas karti, nav tā ka obligāti tur vajag skaidru naudu. Jāsaka gan - kempingi parkos pietiekoši dārgi. Ir parki, kur kempingos viss tīrs, labierīcībās pat ziepes, salvetes un spoguļi, bet pašā Moremi tas viss bija pašvaki. Dzīvnieki parkos tiešām daudz, bet jāzina, kuros laikos tos meklēt, un kur meklēt. Lietus sezonā zāle gara, krūmi daudz, vietām tos redzēt pagrūti. Šis man bija tas, kas Botsvānā ne tik ļoti patika - krūmi gar ceļa malām, neko daudz nevar redzēt, bet man ta patīk plašumi!
4) Pārvietošanās - nu, bez 4x4 neiztikt. Lietus sezonā vēlam pat savu mazo piepūšamo laiviņu ielikt mugursomā (joks). Valsts ceļi ir vietām pat ļoti ok, bet parkos ceļi ar vienkāršu auto būs nepievarāmi. Mēs īrējām auto no Rent a Camper, laba komunikācija, atsaucīgi, taču auto varēja būt nu kripucīti labāk sagatavots ceļotājiem, kas nevēlas uztraukties par to, vai rati būs pietiekami piegriezti, vai akumulators nenosēdīsies, ja vakarā netiks pie elektrības utt. Meklējot īres auto, nedaudz nācās piepūlēties, nav tā pa vienkāršo atrast labu īres variantu.
Degviela nopērkama. Un arī, plānojot maršrutu, pietiekoši daudz degvielas uzpildes staciju pa ceļam.
5) Saziņa ar mājām un mobilie sakari. Teiksim tā - sakari ir, bet ne visur un ne vienmēr. Un tieši tad, kad nu ļooti vajag atrast kādu informāciju, tad tieši sakaru nav. Izmantojām eSIM no Sim Above, bet nu nevaru teikt, ka bijām sajūsmā. No otras puses - nav ko meklēt internetā, daba jābauda. Un tā nu reiz te ir tāda, ka ir ko baudīt.
6) Nauda. To nedaudz izmainījām lidostā no EUR uz pulām. Pārējo ņēmām no bankomātiem vai maksājām ar karti.
7) Ēšana. Mēs vairāk gatavojām paši, vai arī izmantojām iespēju nogaršot vietējo ielas ēdienu. Gar ceļa malām gan reti var atrast, ko apēst. Apdzīvotu vietu nav daudz. Vietējo, vienkāršo ļaužu ēdiens ļoti garšīgs un 10 x lētāks, kā var paēst pilsētas ēstuvēs. Ja paši gatavo, laicīgi jāsapērk ēdamais, veikalu arī nav aplam daudz. Mūs gadījumā arī augļu nebija ne cik daudz.
8) Naktsmītnes - ir. Vajag tik meklēt. Mēs bieži nemeklējām, jo pašiem bija sava māja uz mašīnas jumta. Starp citu, vislabākā gulēšana ir tieši teltī uz jumta. Par cenām viesnīcās neko daudz nemācēšu teikt, bet lētais gals varētu būt ap 20 EUR.
Mēs Booking.com bijām savlaicīgi rezervējuši tikai pirmo nakti Gaboronē un Maun. Gribējām ar transfēru, lai naktī nav jāmeklē, kā nokļūt tur, kur gribam nokļūt.
9) Kā nokļūt Botsvānā? Var ar kājām, velo, ar motociklu vai auto, atkarīgs kas Tu esi un no kurienes startē. Mums ātrākais veids sanāca lidojot. Izmantojām uzticamo Turkish Airlines. Lidojums bija Rīga - Stambula - Johanesburga - Gaborone un tad ar iekšējo pārlidojumu uz Maun. Tagad būt gudrāki, uzreiz lidotu uz Maun. Gaboronē nav īsti ko pasākt. Kaut gan, var jau arī ņemt mašīnu tur (lidostā tās redzējām) un doties uz augšu, uz Nacionālajiem parkiem.
10) Ko vilkt mugurā? Katrā ziņā, līdzi ņemiet mazāk, nekā esat plānojuši ņemt. Pāris komplekti ar vieglām drēbēm un vieglu zandaļu pāris ir pilnīgi pietiekami. Protams, te atkal nianses - gada laiks, vieta utt. Viņu ziemā noteikti kas siltāks vakaros tuksnesī noderēs.
11) No kā jābaidās? Nu sliktākais kas var notikt, var neglābjami iemīlēties Āfrikā. Ar mums (mani un manu vīru) tā ir noticis. Tas nav ārstējams.